Jak na to?

premysliJak na pojištění letadel?

Pojištění letadel není komplikované, ale někdy může být trochu matoucí nebo nepřehledné. Proto jistě přijde vhod malý průvodce.

Zákonné pojištění
je pro každé letadlo povinné a bez něho nemůže stroj do vzduchu. Při tomto pojištění není v podstatě co zkazit. Podle maximální vletové hmotnosti (MTOW) se určí limit, na který musí být letadlo pojištěno. Letadla do 500 Kg MTOW nemusí být pojištěna na „válečná rizika“- pojištění bývá levnější, ale to se týká většinou kluzáků.

Dále se v rámci zákonného pojištění pojišťují také sedadla cestujících. Pokud v letadle vozíte cizí lidi, je toto pojištění  nezbytností. V rámci tohoto pojištění jsou pojištěny také zavazadla.

Havarijní pojištění
Tímto pojištěním pojistíte  letadlo pro případ havárie nebo poškození. U kluzáku jde připojistit také transport po zemi v transportním vozíku. Toto pojištění se sjednává se spoluúčastí.  Platí pravidlo, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné. Jak se pak počítá vyplacené pojistné plnění? Malý příklad: letadlo je pojištěno na 500 000,- se spoluúčastí 50 000,-. Na letadle je po tvrdším přistání poškozený podvozek a cena opravy je 100 000,-. Od výše škody odečteme 50 000,- spoluúčast a pojišťovna nám vyplatí 50 000,-.

Odpovědnost pilota
Je pojištění, které kryje škody, které způsobíte na cizím letadle. Příklad: létáte na letadle aeroklubu, které je pojištěné havarijně se spoluúčastí 100 000,-Kč. Když letadlo poškodíte a škoda bude 80 000,- Kč, tak budete muset zaplatit 80 000,- protože škoda je nižší než spoluúčast. Když budete mít sjednáno pojištění odpovědnosti pilota, pojišťovna zaplatí 72 000,-Kč za vás a vy zaplatíte pouze 8000,-Kč protože jste si sjednal spoluúčast 10%. Toto pojištění se nevztahuje na vaše vlastní letadla. Ani v případě, že jej vlastní vaše firma.

A jak moc si věříte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *